Header Ads

İnci Enginün - Halide Edib Adıvar (Türk büyükleri dizisi:16)

1882’de doğan ve 1964 yılında ölen Halide Edib Adıvar, önde gelen romancılarımızdan olduğu kadar yepyeni bir şahsiyet olarak da dikkati çekmiştir. Bugün çalışma hayatında ve kanun karşısında kadın-erkek eşittir. Fakat bu noktaya gelininceye kadar tasavvur edilmesi bile güç zorluklarla karşılaşılmıştır. Son yüzyılda bu konuda alınan mesafeyi göz önünde tutmadan Halide Edib'in yerini anlamak da güç olur.

O, İstanbul'un işgalinden sonra eşi Dr. Adnan Adıvar ile birlikte Anadolu'ya geçerek Mustafa Kemal Paşa'nın yanında vatan hizmetine koşmuştur. Milli mücadele yıllarında yaptıkları, cephe cephe dolaşması ve yaşanan güç günleri en canlı cepheleriyle yazılarına aktarması ve bütün dünyaya duyurması, Halide Edib’i asrımızın en dikkate değer kadınlarından biri haline getirmiştir. Müstesna bir dönemi yaşamış ve kalemiyle tespit etmiş olan Halide Edib'in faaliyetlerini saygı ile anmak genç nesiller için bir borçtur. Hele, günümüzde, her sahada kendilerini kabul ettirmiş kadınlar, ilk örneklerinin Halide Edib olduğunu hatırlamalıdırlar.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.