Header Ads

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias antik kenti ve Aphrodisias Müzesi, antik kentte son 50 yılda yoğunlaşan kazı çalışmaları sonrasında önemli bir turistik ziyaret alanı haline gelmiştir. Kentin bugün sahip olduğu arkeolojik önem büyük ölçüde mermerden yapılmış mimarinin ve mimariyle ilişkili kabartma ve yazıların istisnai ölçüde iyi bir şekilde korunmuş olmasından gelir. Bu özelliği sayesinde Asya eyaletinde Roma Dönemi mermer kültürünün iyi araştırılıp anlaşılmasını sağlayan kentlerden biri olmuştur.
Halen “UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi”nde yer alan Aphrodisias antik kentinin “Dünya Miras Listesi”ne adaylık süreci devam etmektedir. Bugün dünya mirası olmaya aday olan kent, Antik Dönem’de Hellenistik ve Roma Dönemi’nin kültürel etkileriyle biçimlenmiş bir kenttir. Özellikle Roma İmparatorluğu’nun merkeziyle yakın ilişkileri kente ayrıcalıklı bir konum kazandırmış, zengin mermer yataklarının desteğiyle İS 1.-5. yüzyıllar arasında bütün Akdeniz dünyasında büyük üne kavuşan, Roma İmparatorluğu’nun dört bir yanında eserler vermiş heykeltıraşlar yetiştirebilmiştir. Kente adını veren Aphrodite kutsal alanının ve kentteki özgün Aphrodite kültünün de kültürel olarak geniş bir çevreyi etkilediği anlaşılmaktadır.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.