Header Ads

Bekircan Tahberer - Antik Kilikia Sikkeleri


Adana doğumlu olan Bekircan Tahberer uzun yıllar Almanca, İngilizce ve Türkçe öğretmeni olarak çalıştı, çevirmenlik yaptı. Antik Anadolu kültürleri ve sikkelerine olan ilgisi nedeniyle antik sikke bilimi üzerinde araştırmalar yaptı ve birçok bilimsel makale yayınladı. Antik Kilikia Sikkelerinde Asklepios başlıklı tez çalışmasıyla 2005 yılında Ç.Ü. Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Tıp Etiği Bölümün'denyüksek lisans diploması aldı. " Memleket Dönüş" isimli kısa hikayesi 2006 yılında Türkiye'nin Sesi Radyosu tarafından yapılan öykü yarışmasında ödül aldı. Halen Kanada'da yaşayan yazar, Türkçe öğretmenliği ve profesyonel çevirmenlik yanında 'Antik Sikkelerinde Tarih' dersleri vermeye devam ediyor.

Bu çalışmada kısa bir Kilikia tarihi ve buna ek olarak sikkelerle ilgili detaylıbilgiler verilmeye çalışıldı. Kilikia tarihi bölümünün amacı, Kilikia sikkelerine ilgi duyanlara bölge tarihi konusunda
ipuçları vermek ve daha derin araştırmaya yöneltmektir. Ayrıca sikkenin icadı, Kilikia sikkelerinin konularıile şehirlerin bugünkü yerleri, isimlerinin nereden geldiği ve sikkelerdeki yazıtlar, sikke bastıran imparator ve imparatoriçelerin Hellence isim yazılışları ve sikkelerde görülen diğer Hellence yazıların Türkçe karşılıkları konusunda listeler bulunuyor. Kilikia sikkelerinin birim değerleri ve
üzerlerindeki tarihlerin çözümlemesi için de açıklamalara yer verilmiş, son olarak, sikke terminolojisinde kullanılması kaçınılmaz olan bazı yabancı kelimeler için küçük bir sözlük eklenmiştir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.