Header Ads

Kültür Bakanlığı Yayınları - İzmir Arkeoloji Müzesi Seramik Kataloğu

1935 yılında Türk Tarih Kurumu 'nun, Atatürk'ün önderliğinde kurulması ile Anadolu'da hız kazanan arkeolojik kazı ve araştırmalarda ele geçen eski eser koleksiyonları zamanla önemli boyutlara ulaşmış ve günümüze kadar sürdürülen bu alışmalar sonucunda ise müzelerimiz eser potansiyeli açısından dünya müzeciliğinde küçümsenmeyecek bir konuma gelmişerdir.
1924 yılında kurulan İzmir Arkeoloji Müzesi İonia, Aiolis ve Karia bölgelerinden elde edilen çok önemli eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Müzemizin sahip olduğu bu eserler arasında pişmiş toprak vazolar ve çömlekler, kolleksiyonlarımızın önemli bir kısmını oluşturmaktadır.Çoğunluğu , Smyrna İzmir-Bayraklı , Pitane (Çandarlı , Klazomenai (Urla), Phokaia (Foça), Erythrai (Çeşme-Ildın), Kyme liağa), Larissa (Buruncuk), Gryneion Hacıömerli , Teos (Seferihisar), Metropolis (Torbalı) gibi Klasik Çağ merkezlerinden elde edilen eserler oluştururken, özellikle son yıllarda Müzemizin gerçekleştirdiği Tahtalı Barajı Kurtarma Kazısı çalışmaları kapsamında Baklatepe Höyüğü (Menderes), Limantepe (Urla), ve Panaztepe (Menemen) den gelen karakteristik eserlerle de Batı Anadolu Prehistoryasının odak müzesi konumunu kazanmıştır.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.