Header Ads

Türkiye Bankacılar Birliği Yayınları - Eski Çağda Bankacılık ve Bankerlik

“Eski Çağ’da Bankacılık ve Bankerlik” adlı bu inceleme, Eski Çağ’daki bankacılığa ve bankerlik mesleğine ilişkin Türkçede yapılan nadir çalışmalardan biridir. Ayrıca kapsadığı konularla, bankerliği, faizli borç vermenin ötesinde bir meslek olarak tüm yönleriyle ele almasıyla da özgün bir araştırmadır.

Eski Çağ’da bankerlik mesleğini araştırmak uzun ve yorucu bir çalışmayı gerektirdi. Bu konuda ülkemizde yapılmış kapsamlı çalışmaların bulunmamasının yanı sıra yurtdışında da konunun esas olarak birkaç bilim insanının önemli bazı çalışmalarından ibaret olması, beni özellikle özgün Antik Çağ kaynaklarını incelemeye yönlendirdi. Eski Çağ’da bankerlik, konu itibarıyla çok özel bir alan olduğundan, kaçınılmaz olarak kullandığım pek çok teknik terim için açıklayıcı dipnotlar düştüğüm gibi kitabın sonuna bir de “sözlükçe” ekledim. Umarım bu çalışmam, bundan sonra bu alanda yapılacak yeni çalışmalar için yol açıcı bir işlev görür.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.