Header Ads

Arkadi Strugatski, Boris Strugatski - Pazartesi Cumartesiden Başlar

“İnsan, istediğini elde edebiliyor ve elde edebildiğini istiyorsa, o zaman mutludur.”
Arkadi ve BorisStrugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla "Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları" sıfatını hak eden yegâne ikili. Pazartesi Cumartesiden Başlar ise büyünün ve bilimin muazzam karışımıyla, StrugatskiKardeşler’in külliyatı içerisinde bile benzeri bulunmayan bir eser.
Her şey bilgisayar mühendisi SaşaPrivalov’un iki otostopçuyu arabasına almasıyla başlar. Bu iki otostopçu imkânsızın sıradanlaştığı, sonsuzluğun sadece bir pazartesi gününden ibaret olduğu, mitolojik karakterlerin koridorlarında cirit attığı YOKHİÇ Enstitüsü’nde çalışmaktadır. Privalov da büyü araştırmalarının ciddi bir iş olduğu bu tuhaf dünyanın ister istemez içine çekilir.
Strugatskiler’in bilim üzerine kurguladıkları büyü akademisi, J. K. Rowling’inHogwarts’ına, PatrickRothfuss’un Üniversitesi’ne yıllara öncesinden gelen bir esin. Strugatskiler’in isterlerse Kafka olabileceklerini ama büyük bir mutlulukla kendi yollarını çizdiğini gösteren bu kitap, yazılmış en benzersiz satirlerden de biri.
Bilim, büyü ve sosyalizmin bir araya geldiği bir dünyada, kaos ne kadar uzakta olabilir ki?
Pazartesi Cumartesiden Başlar, büyünün çarpım tablosu.
“Strugatski Kardeşler, varsayılan önermelerden mantıklı çıkarımlar yaparak fantastik geleneğin realistleri olduklarını gösteriyorlar.”
– StanisławLem
“Strugatski Kardeşler beni en az Orwell, Huxley ve Dick kadar etkiledi.”

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.