Header Ads

Stefan Zweig - Montaigne


Stefan Zweig, Nazi Almanyası’nda kitaplarının yakılmasının ardından, hümanist düşünür Erasmus’la başladığı içsel yolculuğuna yine bir hümanistle, Montaigne’le noktayı koyar. Montaigne, yazarın 1942’de hayatına son vermeyi seçmesiyle yarım kalan son eserlerinden biridir. Avrupa’yı Avrupa yapan filozof ve yazarları konu alan biyografiler üzerinden kendini anlama ve anlatma yolculuğunun Zweig için son uğrağıdır Montaigne. Stefan Zweig, “En gönüllü ölüm, ölümlerin en güzelidir,” diyen Montaigne’de kendini bulmuştur. Büyük Avrupa’yı geri dönüşü olmayacak şekilde sonlandıran İkinci Dünya Savaşı yıllarında, yaşamın ve yaşamanın insanın kendi iradesine bağlı olmaktan çıktığını fark eden son büyük Avrupalıdır Zweig.

ZWEIG, Stephan (1881 - 1942) Avusturyalı romancı, oyun yazarı ve şairdir. Viyana’da doğdu. Felsefe öğrenimi gördü. Nazilerin yönetime gelmesi üzerine, ülkesini terk etti. Birçok ülkeyi gezdi. Eserlerinde, psikolojik çözümlemelere önem verdi. Kişilerin ruhsal durumlarını ele aldı. Dünya edebiyatının birçok ünlüsü hakkında incelemeler hazırladı. Başlıca eserleri: Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy; Meçhul Kadının Mektupları, Tehlikeli Merhamet, Korku, Satranç Oyuncusu, Freud ve Öğretisi, Yürek Çöküntüsü, Herkesin Dostu Anton, Yarının Tarihi, Karışık Duygular, Değişim Rüzgârı, Yakıcı Sır, Magellan, Dünün Dünyası, Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski; Lyon’da Düğün, Yıldızın Parladığı Anlar, Amok Koşucusu, Balzac Bir Yaşam Öyküsü, Ruh Yoluyla Tedavi, Buluşmalar
UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.