Header Ads

Şerafettin Turan - Türk Devrim Tarihi - 3.Kitap - İkinci Bölüm 1923 - 1938 yılları


Bilgi Yayınevi - 1996
Sayfa - 295
3.4 Mb.
Türk Devrim Tarihi...
...Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana bu kadar zaman süreci içerisinde ''Yeni Türkiye'nin Oluşumunu ''öncesi'' ve ''sonrası''yla irdeleyen bir tarih çalılşması bu kadar yoğun bir şekilde yapılmadı ve hep bir tarafı eksik bırakılarak veya bir konu üzerinde yoğunlaşılarak anlatılmaya çalışıldı.
Şerafettin Tuan, çağdaşlaşmayı amaç edinen ''Yeni Cumhuriyet Türkiye''sinin tarihini, bir başka deyişle ''TÜRK DEVRİM TARİHİ'' ni, duygusallıktan uzak nesnel bir bakış açısıyla kaleme aldı.
Ancak Türk Devrim Tarihini Bir kitaba sığdırmak olanaksızdı. Üstelik devrim tarihi, ''resmi tarih''ten yana olanlar ya da olmayanlarca, çoğunlukla bilimsellikten uzak bir anlayışla, salt ''kahramanlık'' öyküsü gibi, içi boşaltılarak, pek çok bilgi belge gözardı edilmişti.
İlk başlarda 4 kitap olarak düşünülen fakat sonra konuların kitaplara sığmaması sonucunda nerdeyse iki kat hacimli bir çalışmayla, 5 kitap ve 3.kitapla 4. kitaplar kendi içinde 2 bölüm olarak hazırlanınca toplam 7 Kitaplık bir toplu çalışma ve bunlara ek olarak hazırlanan ''Türk Kültür Tarihi' adlı çalılşmasıyla 8 kitaplık bir ''TÜRK DEVRİM TARİHİ'' külliyatı ortaya çıkmıştır

*.PDF İNDİR
UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: