Header Ads

Hattuşa (Boğazköy) Antik Kenti

Hattuşa Örenyeri Hititler’in başkenti Hattuşa Çorum’un güneybatısında, Boğazkale İlçesi’nde yer almaktadır. Ülkemizde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmış 10 değerden biri olarak da dünyanın gözbebeği konumunda olan Hattuşa Örenyeri, Fransız Gezgin Charles Texier tarafından 1834 yılında keşfedilmiştir. 1906 yılında başlayan kazılar sonucunda buradaki yerleşimin M.Ö. 2. bin yılında Anadolu ve kuzey Suriye’de hâkimiyet kuran “Hitit Devleti’nin Başkenti” olduğu anlaşılmıştır. 1986 yılında Dünya Mirası olarak tescillenen Hattuşa Antik Kenti, sadece Çorum’un değil ülkemizin en önemli arkeolojik alanlarından biridir. Boğazkale İlçesi’ndeki Hattuşa ile Alaca İlçesi’ndeki Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2634 hektarlık alan, 1988 yılında Milli Park ilan edilerek bölgemizin turizm dinamiği haline getirilmiştir. Eski çağlarda etrafı 6 km’lik surlarla çevrilmiş örenyerinde bulunan çivi yazılı tablet arşivleri de UNESCO’nun Dünya belleği Listesi’nde yer alıyor. Söz konusu tabletlerde “Bin Tanrılı şehir” olarak söz edilen Hattuşa’da bugüne kadar saray ve tapınaklar, binlerce tablet içeren arşiv yapısı, çoğu günümüze kadar oldukça sağlam durumda gelmiş olan anıtsal kapılar (Aslanlı Kapı, Kral Kapı, Yerkapı), kralların ikamet ettiği Büyükkale Saray Kompleksi, Aşağı Şehir’de ülkenin en yüksek tanrıları olan Fırtına Tanrısı Teşup ile Arinna’nın Güneş Tanrıçası’na adanmış olan Büyük Tapınak, Hitit Büyük Kralı II. Şuppiluliuma’nın yaptığı işleri anlatan yazıtın bulunduğu Hiyeroglifli Oda, devasa boyutlarda tahıl ambarları, kısmen silinen Hititlere ait en uzun hiyeroglif yazıyı içeren Nişantepe Yazıtı gibi çok sayıda yapı açığa çıkarılmıştır. 2007 yılında tamamlanan sur duvarı canlandırması, döneme ait kil yapı tarzıyla türünün nadir örneklerinden biridir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

2 yorum:

 1. pdf 2. sayfada 5 kültür katmanından söz ediliyor. hatti, asur, hitit, frig, galat, roma ve bizans.

  ayrıca sonraki selçuklu ve osmanlı kültürü de bütün arkeologik bulgularla harmanlı olarak karışık.

  tanım yazısında geçen '1000 tanrılı' lafı kısmen kuyruklu yalandır. sümer için olduğu gibi çok katmanlı karışımlarda, çok tanrılı tezi, belki de kasıtlı uydurma delillerle, tarihçilerce inatla sunuluyor.

  http://www.leblebitozu.com/hititler/

  Hitit dünyasında evlilikler büyük olasılıkla tek eşliydi. Hititler’e ait yasalarda evlilik ile ilgili maddelerde çok eşliliğe değinilmemesi bu olasılığı kuvvetlendirmektedir. Ayrıca sözlenme, evliliğe kızın ailesinin karar vermesi, erkeğin kız tarafına başlık vermesi, kızın da evlendiğinde çeyiz getirmesi günümüz Anadolusunda bazı bölgelerde, özellikle kırsal alanlarda karşılaştığımız adetlere benzemesi nedeniyle dikkat çekicidir. Aradan bin yıllar geçmiş olsa da, bu geleneklerin hala bugün de devam ettiğini görüyoruz. Boşanmalarda erkek kadar kadının da yasalar önünde bu hakka sahip olması ve malların eşit bölüşülmesi, o dönemde Hititler’de kadına verilen önemi göstermektedir.

  yani kadın'a saygıları 2018 araplarından daha üstün!
  YanıtlaSil