Header Ads

Robert J. Braidwood - Tarihöncesi İnsanları

Tarihöncesi İnsan adlı kitap ilk kez Chicago Field Museum'un çağrısı üzerine 1948'de yazıldı. Müzenin isteği, kitabın basit. Anlaşılabilir bir düzeyde tutulmasıydı. Bu isteği tam olarak yerine getirebilmek için elimden geleni yaptım, 1948 ile 1975 arasındaki yıllarda ilk baskıyı izleyen 7 baskıda da bu tutumumu sürdürdüm. Bu dönemde Türkiye'de başladığımız son derecede ilginiç kazı ve arazi çalışmalarına kendimi fazlasıyla kaptırdım ve daha kapsamlı yazmaya vakit bulamadım. Bunun ötesinde, insanlığın tarihöncesi çağları ile ilgili elde edilmeye başlanan bilgiler de giderek daha karmaşık hale gelmekteydi.
Amacımız, tarıma alınmaya ve ehlileştirilmeye elverişli bitki ve hayvan türlerinin, henüz yabanıl olan atalarının, doğadaki doğal yaşam ortamlarında nelerin olup bittiğini ortaya çıkarmaktı. Halet Çambel ilk kez 1950 yılında, Avrupa'daki bir tarihöncesi kongresinde tanıştık ve kanlarımız hemen kaynaştı. Birlikte çalışmayı istedik.
Bu kitaba gelince, onun Türkiye'deki meslekdaşlarımız ve öğrenciler yararına Türkçe yayınlanmasını uzun yıllar istemekteydik. Chicago Üniversitesi'nde bizimle çok verimli yıllar geçiren Prof. Dr. Güven Arsebük Tarihöncesi İnsan'ın son şeklinin Türkiye'de yayınlanbilmesi için gereğini sağladı. Yayın hazırlığının tüm zorluklarını Arkeoloji ve Sanat Yayınları üstlendi. İşte kitap! Bundan dolayı çok mutluyuz.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: