Header Ads

Gürsel Aytaç - Goethe (Fikir Mimarları Dizisi 5)

Yalnızca Alman edebiyatının değil, dünya edebiyatının klasikleri arasında da yer alan Johann Wolfgang von Goethe şiir, nesir,tiyatro gibi alanların yanı sıra botanik, jeoloji, anatomi gibi bilim alanlarında da çok sayıda eser vermiştir.83 yıllık bu uzun ömür için en önemli şey hayatı dolu dolu yaşamak ve bu ömrün her anını öğrenerek geçirmek olmuştur. ‘Dünya Edebiyatı’ kavramının literatürde yer alması da onun vizyonunun bir parçasıdır.Faust, Genç Werter’ in Acıları, Doğu Batı Divanı gibi eserleri her dönemde her yaş okuyucu için yeniden okunacak başucu kitapları olmuştur. Goethe, 18. yüzyılın ikinci yarısıyla 19. yüzyılın ilk otuz yılını içeren zamana adını vermiş, bu çağ ‘Goethe Çağı’ (Goethe Zeit) olarak anılmıştır.
Kırk yılı aşkın bir süredir Alman edebiyatı alanında çalışmalar yapan Prof. Gürsel Aytaç’ın hazırladığı kitap, Goethe’nin yaşamı, eserlerinden seçmeler ve eserlerine yönelik yazılmış değerlendirme yazılarını içeriyor.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: