Header Ads

Hüseyin Gazi Topdemir - Ibn Sînâ (Fikir Mimarları Dizisi 17)

Batılıların “Avicenna” dedikleri İbn Sînâ, hem antik düşünce mirasını Doğu’nun verimli topraklarına taşımış, hem de insanlığın gelecek yüzyıllarda biçimlenmesini sağlayacak düşünce geleneğini oluşturmuş bilim ve düşün insanlarından biridir. Doğu’nun bu sönmeyen yıldızı, Doğu ve Batı kültürlerini derinden etkilemeyi başarmış, geniş bir yelpazeye yayılan ilgi alanlarının sağladığı olanakları, sabır, çalışkanlık ve olağanüstü zekâsıyla birleştirerek doğa felsefesinden tıbba uzanan dev bir başarıya dönüştürmüştür.
Bugün dahi güncel bilgiler içeren Tıp Kanunu ve doğa felsefesinin başyapıtlarından biri olan Şifa Kitabı, bilim ve felsefenin o zaman mevcut bütün sorunlarının irdelendiği ve çözüm önerilerinin yer aldığı iki dev yapıttır. Doğu ve Batı felsefesinin oluşumu ve gelişimi üzerinde bıraktığı derin etki, İbn Sînâ’ya “filozofların prensi” denilmesini zorunlu kılmaktadır. Felsefe dışında astronomi, matematik, fizik, kimya ve müzik gibi alanlarda da devrimci dönüşümlere yol açan kuramlar geliştirmiştir. Bu anlamda, Newton’u öncelemeyi başardığı gibi, Galileo tarafından modern mekanik kuruluncaya dek egemen olan İtilim Kuramı’nın en gelişmiş anlatımlarından biri de İbn Sînâ’ya aittir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: