Header Ads

Alaeddin Şenel - Alaeddin Senel - Irk ve Irkçılık Düşüncesi

Irkçılık, insanların etik esitligine inanmayan, toplumları ve insanları sıradüzeni içinde gören esitsizlikçi dünya görüsünün bir parçasıdır. Kendini çesitli zamanlarda ve çesitli toplumlarda farklı biçimlerde ortaya koyan bu dünya görüsünün zaman zaman o ya da bu toplumda ortaya çıkan görünümüdür. Esitsizlikçi dünya görüsüne sahip olan sınıfların ve yönetimlerin, ortamını yakaladıklarında basvurdukları ideolojik silahıdır.
Bugün için dünyada ve ülkemizde ırkçılıgın üzeri küllenmis görünüyor. Ama bu onun elverisli kosulları olustugunda yeniden alevlenmeyecegi anlamına gelmez.. Günümüzde ufak tefek örneklerini gördügümüz gibi, bir uluslararası çatısmada, bir iç savasta, bir etnik kapısmada küllerinin üflenerek ırkçılıgın yeniden tutusturulması olasılıgı var. Ulusçulugun dozu biraz kaçırıldımı ırkçılık karsınızdadır. Ulusal birligi pekistirmek gibi bir tasayla girisilen ulusçu bir ilk ve orta ögretimin, ileride bugünden düsünülemeyecek bazı kosulların dogmasıyla, ırkçı filizler vermeyecegi yolunda kimse güvence veremez.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: