Header Ads

Boris Vian - Mezarlarınıza Tüküreceğim

Boris Vian’ın en sert kitaplarından biridir Mezarlarınıza Tüküreceğim. Irkçılığı çok fena bir dille eleştirir ve yerden yere vurur. Tabi bunu klasik yollarla yapmaz asla. Boris Vian stilinde yapar. O yüzden kitap bazı kimseler için yanlış gibi gelebilir. Ama aslında bu bir tarz meselesidir.

Mezarlarınıza Tüküreceğim, 1946 yılında yayımlandığında ve sonrasında çok konuşulan bir kitap oldu. Üslup bakımından sansüre uğradı. 1959 yılında sinemaya uyarlandı ve benzer sansürler burada da yapılmaya çalışıldı. Aslında, kitabın eleştirisi oldukça net ve sert. Bu yüzden kitabın işleyişi ve kurgusu, kimi zaman karşı tarafın gözü ile verilmeye yönelik.

Kitabın hızlı kahramanı Lee Anderson, intikam ateşi ile yanıp tutuşan bir melez Amerikalıdır. Lee’nin kardeşi Tom, başka bir yerde yaşamakta, Lee başka bir yerde yaşamaktadır. Tom bir kitapçıda çalışmaktadır. Tom kardeşi gibi değil, tam bir siyahi olduğu için sorunlar yaşamaktadır. Beyaz bir kadına aşık olur fakat bu aşk kısa sürer çünkü Tom öldürülür. Lee, kardeşinin intikamını almak için hem daha az siyahi görünümünü, hem de yakışıklılığını kullanarak intikam ağlarını örmeye başlar.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: