Header Ads

Emin Karaca - Türk Basınında Kalem Kavgaları

Şinasi Efendi ile başlayan Türk gazeteciliğinde "rezil, dinsiz, edepsiz" tanımlamalarıyla girişilip" gerici, liboş, dönek, yağdanlık, gerzek, iki metrelik cüce" nitelemelerine dek uzanan bir küfür edebiyatı sözlüğü. Kavga etmeyi üslup haline getiren yazarlar Hüseyin Cahid, Arif Oruç, Peyami Safa, Necip Fazıl'ın yanında; üstlerine gidildiğinde hiç de altta kalmayan Ali Naci'ler, Nazım Hikmet'ler, Ahmed Emin'ler, Aziz Nesin'ler, Bedii Faik'ler, Çetin Altan'ların polemik dağarcıklarının dökümü. Çağdaş basınımızda da Uğur Mumcu, Emin Çölaşan, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Mehmet Barlas ve Cengiz Çandar, ataları kalemşörler gibi tepeleri atınca birbirilerine "Ben senin cemaziyelevvelini bilirim." deyiveriyorlar.
Türk Basınında Kalem Kavgaları, 166 yaşındaki basında, hava ve su kadar gerekli bir nesne olan "polemik"in resmi geçididir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: