Header Ads

Ivan. T. Frolov - Biyolojide Diyalektik Yöntem

Felsefi bilimler Prof. Dr.'u Voprossy Filossofii (Felsefe Sorunları) dergisi başyazarı, ünlü Sovyet filozof'u Ivan Frolov'un (1929) bu yapıtı, biyolojide bilgi sürecinin çeşitli yanlarına değiniyor; diyalektik yöntemi tartışıp geliştiriyor; bilimsel araştırmada oynadığı rolü irdeliyor; kentsoylu bilim adamları ile filozoflarının, bu arada, ünlü Fransız genetikçisi, J. Monod'nun modern diyalektik düşünceye saldırısını göğüslüyor.

Bu arada, yeni-Lamarckizm, yeni-Darwincilik, holizm ve benzeri akımları eleştiriyor, biyolojide ve özel olarak genetikte, diyalektiğin, sibernetiğin ve enformatiğin uygulanması ile sağlanan yeni kazanımlara değiniyor; genetikteki son ilerlemeleri belirtiyor. Ülkemizde, bu alandaki bilimsel tartışmalara katkıda bulunacağı umuduyla dilimize çevirdiğimiz bu kitap, alanında yetkin bir incelemedir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.