Header Ads

Berick Traven - Kanlı Yürüyüş

Chamula’lı bir yerli Celso Flores. Ishtacolcot’da, kendi köyünde sevdiği bir kız var. Kızı alabilmesi için Celso’nun altı büyük koyuna, onbeş metre pamuklu kumaşa, yüz kilo kurtlanmamış mısıra, çiğ tütüne ve iki galon konyağa ihtiyacı var. Bunları elde edemediği sürece sevdiği kızla evlenip, onbeş çocuk yapma hayallerini gerçekleştiremeyecek. Kendi köyünde kızın babasının istediklerini alabilecek imkana sahip değil Celso. Çünkü onun köyünde kimse para karşılığı çalışmıyor. Yapabileceği tek şey, köyünden uzakta bulunan kahve üretim çiftliklerine giderek orada çalışmak.

Kanlı Yürüyüş'de Meksikalı yerli halkın emeğinin sömürülmesi sergilenirken , onlar için belli başlı iş pazarı olan kahve çiftlikleri ve maun ağaçları kesilen çengellerdeki ilişkiler,tavırlar anlatılıyor.Emekçinin kan akıtır gibi ter akıtarak kazandığı üç beş kuruş da bu ilişkiler bütünün içinde işlevi olan memurlar tarafından nasıl dolandırıldığını gün ışığına çıkarıyor.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: