Header Ads

E.L.Doctorow - Zorlu Günler

Son beş yılın Amerikan romanında göze çarpan en önemli adı E. L. Doctorow'dur. 1931 yılında New York'ta doğan Doctorow, Kenyon College' de okuduktan sonra, Columbia Üniversitesini bitirdi. Askerliğini Almanya'daki Amerikan Birliğinde yaptı. Askerlikten sonra girdiği ilk iş, bir film şirketindeki senaryo danışmanlığıdır. Danışmanlığı cep kitapları yayınZayan bir yayınevindeki seçicilik izledi. Bir yayınevinin yönetmenlik görevine başladığı sırada iki kitap yayınladı: Zorlu Günler (Welcome to Hard Times), ve Hayat Kadar Büyük (Big as life.)

Doctorow'un işleri onun bütün gününü alıyordu, oysa amacı romancılığı sürdürmekti. Bunları düşünürken Kaliforniya'da bir öğretmenlik buldu, öğretmenlik, yazara sabahları özgür saatlar bırakıyordu. Sabahları roman yazıyor, öğretmenlik görevini de öğleden sonra yapıyordu. 1971 yılında
üçüncü romanı The Book of Daniels yayınlandı ve arkasından Ulusal Edebiyat Armağanı'nı kazandı. Doctorow yaşamını öğretmenlik ile yazarlık arasında paylaştırdı. Sarah Lawrence College'de öğretim üyeliğine başlarken Çirkef'in de (Ragtime) ilk satırlarını yazıyordu.

Romancı, şimdi Çirkef'te sözünü ettiği 1906 yapısı evinde üç çocuğu ve karısı ile birlikte yaşamaktadır.

Zorlu Günler (Welcome to Hard Times), yazarın çarpıcı romanlarının ilk sırasında sayılıyor... Roman karakterlerindeki canlılık, yerel bir sorunu anlatırken evrensele varan boyut onu çıkar çıkmaz klasik olan yazarlar katına yüceltiyor. Doctorow' un anlatımının ilk özelliği, sarıcılığıdır.
İlk satırı bütün kitabı okumanız için yeterlidir. Söz dizimindeki çarpıcılık, konuyla birlikte sürüklenen akıcılık Zorlu Günler'i okunması gereken romanlar arasına katıyor.

Zorlu Günler ... Doctorow gibi bir yazarın büyük bir yapıtı.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum: