Header Ads

Amnon Kapeliouk - Yenilmez Arafat

...1929...11 Kasım 2004 - Ölümünün 13'cü yılında Ortadoğu Halklarının ''Emperyalizme ve Siyonizme'' karşı savaşcısı Yaser Arafat'a saygıyla.
...Doğduğu 1929'dan öğrenimini tamamladığı 1950 yılına kadar Kahire'de yaşayan, 1960 yılında Filistin Kurtuluş Örgütü lideri olan ve ölünceye kadar, ömrünü halkının özgürlük davasına adayan, sadece vatansızların değil, mültecilerin, ezilen tüm dünya halklarının ''Vicdanı'' olan Yaser Arafat.

Doğduğu 1929’dan öğrenimini tamamladığı 1950’li yıllara kadar Kahire’de yaşayan Yaser Arafat, 1969’da Filistin Kurtuluş Örgütü’nün liderliğine getirilir. Mısır, Tunus, Lübnan ve Filistin arasında geçen ömrünü halkının özgürlük davasına adar. Sadece vatansızların, mültecilerin değil, ezilen tüm dünya halklarının “vicdanı” olur.
Le Monde ve Le Monde diplomatique yazarı, İsrailli gazeteci, Yakındoğu uzmanı Amnon Kapeliouk, dostu, efsane bir kişiliğin yaşamöyküsünü, Arafat’ı, yirmi yılı aşkın bir zaman diliminde geliştirdiği güven ilişkisine bağlı kalarak, gerek kendisiyle yaptığı yüz elli görüşmeye, gerekse İsrailli, Filistinli yüzlerce kişiyle yaptığı söyleşilere ve çok sayıda önemli belgeye dayanarak kaleme alır.

Nelson Mandela, Arafat için yazdığı Önsöz’de, “Başkan Arafat, adalet ve özgürlük uğruna mücadele eden bütün dünya halkları için sonsuza dek bir kahramanlık simgesi olarak kalacaktır ve eminim ki bu kitap, özgürlüğe bağlı olan kişilerce Arafat’a duyulan saygının nedenlerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır” yorumunu yapar.

Bu kitap, ayrıca Arap-İsrail çatışmasının karmaşık tarihine giriş yapmak isteyen okurlar ve araştırmacılar için değerli bir başvuru kaynağıdır...

1 yorum: