Header Ads

Angela Livingstone - Salome Yaşamı ve Yapıtları

Nietzsche Ağladığında'da bütün erkekleri bir bakışıyla dize getiren gizemli Salomé kimdi? Zerdüşt'ün esin perisi; Nietzsche'yi ağlatan kadın; "Rus" güzeli, gerçekten de erkekleri baştan çıkarmak için programlanmış bir "makine" miydi? Nietzsche'yi, Lou Salomé'nin kerndi vârisi olabileceğine inanmaya iten yalnızca onun güzelliği ve muhteşem özgüveni miydi?
Salomé, Nietzsche ve Paul Rée'nin evlenme tekliflerini reddedenek entelektüel birlikteliği savundu; asla cinsel birlikteliğin yaşanmadığı bir evlilik yaptı; "sadakat"i redderek Rilke'yel ve başka pek çok erkekle birlikte oldu. Freud'la dostluğu ölene dek sürdü. Bütün yaşamı boyunca eserler üretti, ama yazdıklarından çok aşkları ve dostlukları konuşuldu. Kadın, Tanrı, aşk, cinsellik, din, Rusya, tiyatro gibi konularda kitaplar, makaleler yazdı. Psikanaliz alanında başarılı çalışmalar yaptı. Girdiği her ortamda etkili oldu; yaptığı ve öğrendiği her şey üzerine düşündü ve yazdı.
İşte, Nietzsche Ağladığın'da küstahça tavırları, delici bakışları, özgürlüğe düşkünlüğüyle kapıdan giriveren yirmi bir yaşındaki Salomé'nin yaşamöyküsü... Gizem çözülecek mi?

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.