Header Ads

Kemal Sülker - 15-16 Haziran - Türkiye'yi Sarsan İki Uzun Gün

Kemal Sülker - Türkiye'yi Sarsan iki uzun gün
Yazko Yayınları - 1980
Sayfa - 156
0.974 Kb - Pdf Clearscan ...
15-16 Haziran 1970 İşçi Direnişi ve Mücadelesinde bir Milattır.
''Elbetteki sevgilim elbet,
dolaşacaktır, elini, kolunu sallaya sallaya
dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle
işçi tulumuyla bu güzelim memlekette Hürriyet...
''İstanbul, İstanbul olalı böyle bir gün yaşamamıştı. Askeri birlikler elektrik santrallerini, radyo evini, verici istasyonunu, büyük fabrikaları, Galata ve Unkapanı köprülerinin iki başını, banka ve ticaret merkezlerinin yoğun oldukları caddeleri, tutmuştu. Uçaklar, helikopterler İstanbul göklerini bir boydan bir boya kesiyordu.
Galata ve Unkapanı köprüleri açılmıştı. Karaköy, Eminönü, Taksim, Şişli gibi başlıca alanlara askeri birlikler mevzilenmişti...

15-16 Haziran olayı Türkiye tarihinin en önemli işçi hareketlerinden birisidir. Sendikalar kanunu’nda DİSK’in kapatılmasına neden olacak değişikliklerin yapılmasını protesto eden onbinlerce işçi, 15 Haziran’da yürüyüşe geçerek İstanbul’da hayatı felç etti. Ertesi gün de devam eden eyleme, İstanbul’daki hemen hemen tüm özel fabrikalardaki işçiler katıldı. Asker ve polis barikatları eylemi durduramadı. Demirel Hükümeti, yürüyüşün iki kolunun birleşmesini önlemek için Galata Köprüsünü kapatmak zorunda kaldı. Eylemleri durdurmak için sıkı yönetim ilan edildi. DİSK’in pek çok yöneticisi tutuklandı. Olaylarda 3 işçi hayatını kaybetti.
Bu kitap, 15-16 Haziran olaylarının merkezinde yer almış Kemal Sülker, eylemler sırasında DİSK’in Genel Sekreteriydi. Olayların ardından sorumlulardan biri görülerek tutuklanan Sülker, kitabında 15-16 Haziran’a neden olan gelişmeleri inceliyor, eylemin hazırlık aşamasını ve olayların gelişimini gün gün, saat saat, hatta an be an tüm ayrıntılarıyla aktarıyor.


UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.