Header Ads

Edmondson Ramsaur - Jön Türkler ve 1908 Ihtilali

Yirminci yüzyılın ilk on yılı içerisinde Türkiye'de olup bitenler yalnızca son Osmanlıları değil, onların halefleri Türkiye Cumhuriyeti kurucularını da doğrudan doğruya ilgilendirmiş olaylardır. Jön Türk ihtilallerine ve Jön Türk dönemine zemin hazırlayan olaylar Balkanlıları, Arapları ve İstanbul'dan çok uzaklarda yaşayan halkları da etkilemiştir.
Ramsaur'un söz konusu olayları büyük bir titizlikle ele aldığı kitabında, üç özellik göze çarpıyor: Batı milliyetçiliği fikirlerinin dünyanın Batılı olmayan bölümlerine girip yerleşmesi; buralarda yeni siyasal kurumlaşmalara yol açmaları; yine bu ülkelerdeki liderlerin bu akımları benimsemek yolunda karşılaştıkları direnmeler ve olayların uluslararası sorunlar ortamında gelişimleri.
Bunların yanı sıra, kitap içinde çok önemli ve bir o kadarda ilginç konuları barındırıyor: İttihat ve Terakki'nin ilk kurucularının hem mason, hem de tarikatçı olması, yine İttihat ve Terakki'nin örgütlenme örneği olarak Makedonya komitelerini seçmesi... Bunlardan sadece bir kaçı.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

1 yorum:

Blogger tarafından desteklenmektedir.