Ara
Generic filters

Bizimkiler – Anadolu Merkezli Dünya Tarihi – 8 – Müslüman Türkler (M.S. 860- M.S. 1030)

M.S. 860 ile M.S. 1030 yılları arasında 170 yıllık dünya tarihi anlatılmıştır.
Müslümanların genişlemesi Türkler, Doğu Roma ve Franklar tarafından durdurulmuştu. Müslüman İmparatorluğunda yağma geliri azalınca, merkezi yönetim zayıflamış, Halifeye gittikçe şeklen bağlanan emirlikler (küçük krallıklar) ortaya çıkmıştı. Bu sırada İsmaili mezhebi Mısır’da Yönetimi eline aldı. Artık iki halife vardı: Sünni Halifesi (Abbasi Halifesi) ve İsmaili Halifesi (Fatimi Halifesi). Mezhepler ve halifeler savaşıyordu.
Türkler Göktürkler’den sonra Uygurları ve daha sonra da Karahanlı devletini kurmuşlardı. Karahanlı Kağanı Müslümanlığı kabul etti. Karahanlılardan evvel, 300 yıl boyunca bir “ Dar-ül-İslam “ var olmuştu. Şimdi ise bu Dar-ül-İslam’ın dışında hem Müslüman ve hem de Türk bir devlet vardı. Karahanlı devleti, Türklerin Müslümanlığı kabulü açısından bir kilit taşıdır.
Arap-Türk savaşları herkese Türklerin ne yaman bir savaşçı olduğunu göstermişti. Şimdi Müslüman dünya askerlerini Türklerden oluşturuyordu. Türkler köle olarak küçük yaşta satın alınıyor, eğitiliyor ve asker yapılıyorlardı. Bunlara memluklar dendi. Müslüman ülkelerde güç böylece Türklerin eline geçti. Buradan da Türklerin İmparatorluklar dönemi başladı. Önce Gazne İmparatorluğu ortaya çıktı. Bunu Selçuklular takip edeceklerdi.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir cevap yazın