Ara
Generic filters

Stefan Zweig – Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü


Stefan Zweig’ın psikolojiye ve Sigmund Freud’un öğretisine duyduğu ilgiyi yansıtan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü adlı yapıtlarını bir araya getirdiğimiz bu kitap, yazarın öykü sanatındaki olağanüstü becerisini gözler önüne seriyor. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren öyküler bunlar. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, duygularının peşinden korkusuzca giden bir kadının apansız yön değiştiren yaşamını konu ediniyor. Bir Yüreğin Ölümü ise, ruh ikizini Lev Tolstoy’un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı bir adamın ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öykülüyor. Düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografilerinde olduğu kadar öykülerinde de karakterlerini kendine özgü derin, incelikli ruh çözümlemeleriyle betimleyen Zweig’ın bu kitapta buluşturduğumuz iki uzun öyküsü, edebiyat tarihinde Freud’un çözümlediği yapıtlar arasında yer alıyor.

ZWEIG, Stephan (1881 – 1942) Avusturyalı romancı, oyun yazarı ve şairdir. Viyana’da doğdu. Felsefe öğrenimi gördü. Nazilerin yönetime gelmesi üzerine, ülkesini terk etti. Birçok ülkeyi gezdi. Eserlerinde, psikolojik çözümlemelere önem verdi. Kişilerin ruhsal durumlarını ele aldı. Dünya edebiyatının birçok ünlüsü hakkında incelemeler hazırladı. Başlıca eserleri: Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy; Meçhul Kadının Mektupları, Tehlikeli Merhamet, Korku, Satranç Oyuncusu, Freud ve Öğretisi, Yürek Çöküntüsü, Herkesin Dostu Anton, Yarının Tarihi, Karışık Duygular, Değişim Rüzgârı, Yakıcı Sır, Magellan, Dünün Dünyası, Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski; Lyon’da Düğün, Yıldızın Parladığı Anlar, Amok Koşucusu, Balzac Bir Yaşam Öyküsü, Ruh Yoluyla Tedavi, Buluşmalar

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.
UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.
Gönderiyi Bildir

Bir yorum

Bir cevap yazın