Ara
Generic filters

Terry Eagleton – Aykırı Simalar

Terry Eagleton – Aykırı Simalar

Romantik şairler, Zizek, idam mahkumları ve öyküleri, eşcinseller, Wittgenstein ‘filmi’, düşmüş kadınlar, Lacan barbarlar, Oscar Wilde, ‘şehitlik’, Marksizm, popüler romanlar, Öteki/Başkası, Krallar ve Frankfurt Okulu, romantizm, Stalin, ihtiras, popüler kültür,sanat ve din modernite, estetik, demokrasi, liberaller-muhafazakarlar, radikaller, iletişim teorileri, edebiyat, yapısalcılık… Harvey, Spivak, Stuart Hall, Dario Fo, Harold Bloom, Wittgenstein, David Beckham…

Bu kitap Eagleton’ın düşünce sistematiğinin bizzat yazar tarafından özetlenmiş hali. Değindiği konular ve alanlar nedeniyle Eagleton’ın “her şey” üzerine düşüncelerinin yer aldığı bir kitap ve “Kuramsal bağlama sadakat…”le tanımlanabilir. Kitapta yer alan kavramlar ve ‘İsimler’, hiç de öyle basitçe yanyana veya üst üste gelmiyor. Yanyana gelen isimler ve kavramlar bize çağımızın gerçeğini sunuyorlar. Eagleton, isimler ve kavramların, bize sundukları ‘gerçeği’ eleştiriyor.

Eagleton “bu kitapta toplanan yazılardan bazılarının konularına yönelik açık bir övgü terennüm ederken, bazı yazıların konusuna aynı sevecenlikle yaklaşmıyor. Bazı yazılarda hakim olan kavgacı ton” ise, eleştirilen yazarların her birinin kendilerini ifade etmiş oldukları siyasal/edebi özneleşme biçimlerine getirilen analitik itirazdan kaynaklanmaktadır.

Aykırı Simalar’da Terry Eagleton, edebiyatçıların, sanatçıların, önemli kuramcıların ve popüler ‘şahsiyetler’in ‘saydam benlik’ tahayyüllerinin bize görünenden pekala uzak olan öbür yüzüyle, fazlasıyla ve eksiğiyle – göz önüne çıkmamış olan çekirdeğiyle meşgul oluyor.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.
Gönderiyi Bildir

Bir yorum

Bir cevap yazın