Ara
Generic filters

Sevcan Yıldız – Bizans Tarihi, Kültürü, Sanatı ve Anadolu’daki İzleri

Bu eser, sadece turizm ve turist rehberliği öğrencileri, profesyonel turist rehberleri değil, dünyanın en güzel, en zengin turistik merkezi olan güzel yurdumuzu gezmek ve Bizans’a ait tarihi yerlerini öğrenmek isteyen herkesin işine yarayacaktır.

Bizans İmparatorluğu çok uluslu bir uygarlıktı, ardında bıraktığı anıtlar batıda Tunus ve İtalya’dan Filistin’e, doğuda Suriye ve Mezopotamya’ya, güneyde Mısır’a ve kuzeyde Novgorod’a uzanan bir bölgede bulunmaktadır. Aynı durum, bazı farklılıklarla, Osmanlı İmparatorluğu için de geçerlidir. Bu kadar geniş bir alana yayılan Bizans sanatının eserleri gerek ölçüleri gerek biçim ve süslemeleri bakımından ilk çağ Roma sanatını miras olarak almasına rağmen Bizans sanatı bir Roma sanatı niteliği taşımamaktadır. Aynı zamanda, halkın bir kısmının dili Yunanca olduğu için Yunan Sanatı da sayılmamaktadır. Bizans sanatı, Doğu Akdeniz çevresindeki insanların, Hıristiyan inancı içinde meydana getirdikleri bir sanattır ve ana kaynağı Anadolu topraklarıdır.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

One thought on “Sevcan Yıldız – Bizans Tarihi, Kültürü, Sanatı ve Anadolu’daki İzleri

Bir cevap yazın