Ara
Generic filters

Yılmaz Güney – Zavallılar

“Zavallılar” Yılmaz Güney’in yönetmen, senaryocu, oyuncu, ve yapımcı olarak üç yıl kadar önce çekimine başladığı, bilinen nedenlerle yarım bırakmak zorunda kaldığı filmin, eldeki parçalardan yararlanarak, yeniden bütünlenmiş şeklidir.
Bizim tamamlamak durumunda kaldığımız filmin konusu, Güney’in yokluğu nedeniyle, tamamen değişmiş, daha önce tasarlanan hikâyeyle (Güney’in belirlediği tiplerin yeni hikâyede kullanılmasından doğan, tema benzerliği dışında) uzak yakın hiçbir ilgisi kalmamıştır.
…….
İçinde yaşamak zorunda kaldığımız bugünkü toplum düzeninde, sosyo-ekonomik yapının getirdiği çeşitli zorlamalarla, birtakım insanlar, suçlu olmağa mahkûmdu. İnsanlar, bu düzen değişmedikçe, sayıları her gün biraz daha artarak suça itilecekler, suç işleyecekler, hep yalnız olacaklar, hep korkacaklar, hep kaçacaklardı. Tema olarak, daha önce Yılmaz’ın seçtiği tiplerden yola çıkarak, bu gerçeği seçtik.
(Atıf Yılmaz’ın yazısından. Yedinci Sanat. Aylık sinema dergisi. Sayı 21. Mart 1975)

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

One thought on “Yılmaz Güney – Zavallılar

Bir cevap yazın