Ara
Generic filters

Hoimar von Ditfurth – Bilinç Gökten Düşmedi (Bilincimizin Evrimi)

Beynimiz, hazır, bitmiş bir şekilde gökten düşmedi.Bakınca anlaşılıyor bu. Beynimiz yaklaşık bir milyon yıl önce, yavaş yavaş kendi varlığının bilincine varmaya başlarken, en azından 1 milyar yaşındaydı. Öznenin yaşantısında ilk kez dünyanın bir tür izdüşümü, bir tür kopyası ya da imgesi ortaya çıktığında, bu imgenin neye benzeyeceği konusundaki kararlar evrimce çoktan alınmıştı… Her halükârda bunlar biyolojik kararlardı…
Hoimar von DITFURTH

Hoimar von Ditfurth, bilimsel bilgilerin içinden ilerleyerek dünyanın bütünsel bir resmini çıkartıyor karşımıza. Burada bize aktarılan şey, ‘bilimin ne diyor’ oluşu değil. Bilimden yararlanarak ve bilimsel bilgiden en küçük bir ödün vermeyerek dünyayı kavrayışımıza ilişkin bir öykü, hatta bir roman yazıyor Ditfurth. Bu nedenle onun kitaplarına ‘popüler bilim’ sıfatının ne kadar uyduğunu sormadan edemiyorum. Ya da acaba, ‘asıl popüler bilim budur’ mu demek gerekiyor?
Turgay KURULTAY

Not: Bilinç Gökten Düşmedi, Hoimar von Ditfurth’un yayınevimiz tarafından yayımlanan Başlangıçta Hidrojen Vardı kitabının devamı niteliğindedir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

One thought on “Hoimar von Ditfurth – Bilinç Gökten Düşmedi (Bilincimizin Evrimi)

Bir yanıt yazın