Ara
Generic filters

Max Planck – Modern Doğa Anlayışı ve Kuantum Teorisine Giriş

Kuantum teorisi ile fizikte devrim yapan Planck 1858’de Kiel’de doğdu. 4 Ekim 1947’de Göttingen’de öldü. 1892’de Berlin Üniversitesinde fizik profesörlüğüne getirilen Planck, aynı zamanda yeni kurulan Kuramsal Fizik Enstitüsünü yönetmeğe başladı. 1918’de Kuantum Teorisiyle Nobel Ödülü alan Planck, 1926’da Londra’daki Royal Society üyeliğine, 1930’da Berlin’de Kaiser Wilhelm Kurumu başkanlığına getirildi. Nazilerin İktidara geçmesinden sonra Almanya’da kalmayı seçmesine karşın, Hitler’in birçok uygulamasına karşı çıkan Planck 1923’de yedi öğretim üyesinin üniversiteden atılmasını 22 arkadaşıyla birlikte bir bildiri yayınlayarak protesto etti.. Oğlu Erwin 1944’de düzenlenen suikast nedeniyle kurşuna dizildi..
Aynı yıl bombardımanlar sırasında eviyle birlikte bütün kitapları, belge ve notları yok oldu. Savaştan sonra Göttingen’e yerleşen Planck’ın tek avuntusu, Kaiser Wilhelm Kurumunun bu kez Max Planck Kurumu adıyla yeniden kuruluşunu ve ilki kendine verilen Max Planck madalyasının bir fizik ödülü olarak doğuşunu görmek oldu.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

One thought on “Max Planck – Modern Doğa Anlayışı ve Kuantum Teorisine Giriş

Bir yanıt yazın