Ara
Generic filters

Kolektif – Beçin Definesi – Cilt 2

2010 yılında Avusturya Bilimler Akademisi tarafından TÜBA ile ortak bir proje çalışması sonucu Almancası yayımlanan ‘Beçin Definesi’ kitabı, Kasım 2015’te iki cilt kitap ve katalog bilgilerini içeren bir CD olmak üzere, Türkçe olarak TÜBA tarafından yayımlandı.
Çalışma, Osmanlı İmparatorluğu ekonomi tarihine önemli bir katkıda bulundu ve Türkiye’deki nümizmatik konusundaki araştırmalara yeni bir ivme kazandırdı. Beçin Definesi kitabı Osmanlı sikke ve para tarihi için, hiç kuşkusuz bir kilometre taşı. Bu kapsamlı yayın, bütün olarak korunmuş ve bilimsel bir kazıda ele geçmiş olan bir define buluntusunun, disiplinler arası, çağdaş bilimsel yöntemlerle incelenmesinin ne derece önemli sonuçlara ulaşabileceğini göstermesi açısından değer taşıyor.
2000 yılında, Prof. Dr. Rahmi Hüseyin Ünal başkanlığında yürütülen Milas Beçin Kalesi kazılarında bulunan Beçin Definesi; büyük bir kısmı III. Murad, III. Mehmed ve I. Ahmed dönemi olmak üzere 16.yy. ikinci yarısı ve 17. yy. başlarına ait olan 48.848 Osmanlı ve 848 Avrupa sikkesinden oluşuyor. Türkiye’deki bilimsel arkeolojik kazılarda ele geçen en büyük sikke buluntusu ve aynı zamanda bugüne kadar bulunan Osmanlı İmparatorluğu’na ait dünyanın en büyük definesi olma özelliğini de taşıyor. Sikkelerin bir kısmı bir yangın sonucu eriyerek birbirine yapışmış şekildeki külçeler halinde ele geçmiş; külçelerin içinde Osmanlı ve Avrupa sikkeleri birbirine yapışmış halde bulundu. Avusturya, Meksika, İspanya, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Rusya, Polonya gibi birçok ülkenin sikkeleri üzerindeki araştırmalar da birçok yeni bilgi içeriyor.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir yanıt yazın