Ara
Generic filters

Coskun Can Aktan – Liberteryenizm Ve Anarko-Kapitalizm

Liberteryenizm ve anarko-kapitalizm, liberalizm ve anarşizm öğretilerinden beslenen iki farklı siyasi ideolojilerdir. Liberalizm en kısa ve öz bir tanımlamayla bireysel özgürlüklerin korunması ve güvence altına alınaması üzerine inşa edilmiş bir öğretidir. Anarşizm ise her türlü otorite, tahakküm ve hiyerarşiye karşı olan bir öğretidir. Her iki öğretinin bireysel özgürlüklerin önemli ve değerli olduğu noktasında buluşmaktadır. Aralarındaki temel farklılık ise devlet felsefesi üzerinedir. Klasik liberalizm, bireysel özgürlüklerin korunması için “sınırlı devlet”in gerekli olduğunu savunur. Anarşizm ise (ister sağ anarşizm ve isterse sol anarşizm olsun) devlete bütünüyle karşı olan bir ideolojidir.

Liberteryenizm öğretisi klasik liberalizm ilkelerine bağlı olmakla beraber devleti kaçınılması ve katlanılması gereken bir kötülük olarak ele alır. Anarko-kapitalizm öğretisi ise bir taraftan klasik liberalizm ilkelerine, diğer taraftan da bireyci anarşizmin “devletsiz toplum” düşünesine bağlılığını sürdürür.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com