[wd_asp id=1]
Tuba Pehlivan – Ekogastronomi ve Mutfak Ekmeğimi Kazanıyorum!

Tuba Pehlivan – Ekogastronomi ve Mutfak Ekmeğimi Kazanıyorum!

Tuba Pehlivan – Ekogastronomi ve Mutfak Ekmeğimi Kazanıyorum!

Günümüzün en temel sorunlarından biri olan tüketim çılgınlığı insanlığı geri dönüşü olmayan uçurumlara sürüklemekte, hem insanın madden ve manen yorulduğu, hem de yaşadığı canlı ve cansız çevreyi belki de geri dönüşü olamayacak şekilde tükettiği bir sürecin içerisine itmektedir. Bu duruma çözüm arayan toplumlar bazı uygulamaları hayatlarına dahil etmektedir. Temel ihtiyaçlar arasında oldukça önemli bir noktada duran gıda temini için yaşanabilecek olası sıkıntıların önüne geçmekte sürdürülebilir gastronomi faaliyetleri önemli bir yer taşır. Sürdürülebilir gastronomi, diğer bir değişle ekogastronomi; insan sağlığını koruma, yemek kültürlerinin bozulmadan gelecek nesillere aktarılması, canlı ve cansız çevrenin korunması, doğa ile iç içe, işbirliği sağlayarak gastronomik faaliyetleri gerçekleştirme felsefesini savunduğu için mevcut ve olası problemlerin önüne geçmede fayda sunabilmektedir. Bilimsel araştırmalar Dünya’da her 1 dakikada 3 çocuğun açlıktan öldüğünü ve yediğimiz her 3 tabaktan birinin çöpe atıldığını ortaya koymaktadır. Ayrıca tabaktan en çok israf edilen gıda maddesinin ekmek olduğu ifade edilmektedir. Bu noktada mal ve hizmetlerin ihtiyaç karşılama araçları olduğunun bilincinde olunması, kaynakları doğru kullanabilen, mal ve hizmetlerden kendine veya ihtiyacına uygun olanları seçebilen bireylerin varlığı son derece önemlidir.

Gıdanın israf edilmeyerek değerlendirildiği ve yeniden tüketime sunulduğu sürdürülebilir bir mutfak oluşturmak isteyen gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencileri, sektör çalışanları ve toplumun her kesiminden bireylere ithaf edilmiştir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir yanıt yazın