Ara
Generic filters
Arıburnu Muharebeleri Raporu Mustafa Kemal

Arıburnu Muharebeleri Raporu Mustafa Kemal

Arıburnu Muharebeleri Raporu Mustafa Kemal

Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olan Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti; Kafkas, Irak, Filistin-Suriye, Çanakkale, Avrupa (Galiçya, Makedonya, Romanya), Yemen ve Hicaz, İran ve Libya gibi birbirinden çok farklı coğrafyalarda savaşmak zorunda kalmıştır.

Türk tarihi için ayrı bir öneme sahip olan Çanakkale Cephesi; İtilaf devletlerinin Batı Cephesi’nde yaşadıkları çıkmazdan kurtarılması, Rusya’nın birlikleri üzerindeki baskının azaltılması amacıyla Türklerin başka bir bölgede savaşa sokulması, Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası ele geçirilerek oradan İstanbul’a ulaşıp Osmanlı Devleti’nin ba şkentinin işgal edilmesi, Boğaz’ın ele geçirilmesiyle Rusya’ya destek gönderilmesi gibi amaçlar doğrultusunda açılmıştır. İtilaf devletleri ilk olarak kara kuvvetleri olmadan yalnız donanmayla Boğaz’ı zorlamış; ancak 18 Mart 1915’te Türk ordusunun İtilaf kuvvetleri karşısında elde ettiği büyük zafer sonucu Boğaz’ı geçmek için amfibi bir harekâtın gerekli olduğuna karar vermişlerdir

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir cevap yazın