Ara
Generic filters

Cumhuriyet Gazetesi – Kurtuluş Savaşı – 07

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, Birinci Dünya Savaşı’nın Osmanlı İmparatorluğu için ağır koşullarla sonuçlanmasından sonra, tarihe gömülmek istenen bir ulusun küllerinden yeniden doğuşudur. Bu yeniden ve farklı doğuş kolay olmadı. Bir dünya savaşı sonuçlandı; bir imparatorluk dağıldı. Türk halkı içinse yeni ve zorlu bir var olma savaşı başladı.

Bağımsız, demokratik, laik Türkiye Cumhuriyeti, yoksul, kuşatılmış, toprakları emperyalistlerin ve onların güdümündeki devletlerin işgaline uğramış bir halkın, canını dişine takarak verdiği bir kurtuluş savaşının sonucunda ortaya çıkmıştır. Mustafa Kemal’in önderliğinde Anadolu’nun hemen her köşesinde yalnızca işgal ordularma değil, aynı zamanda içerideki düşmanlara karşı verilmiş bir mücadelenin sonucunda zafer kazanıldığında da iş bitmemişti. Atatürk ve arkadaşları Kurtuluş Savaşı kadar zor ikinci bir savaşa giriştiler.

Her iki savaş da zaferle sonuçlandı. Emperyalist Batı’ya karşı savaşı kazanan Türkiye, çağdaş uygarlık için yola koyuldu. Aydınlanmanın ışığı Türkiye’yi aydınlatmaya başladı. Kurtuluş Savaşı’nm kazammları zaman zaman tehlikeye düşse de cumhuriyete inananlar yenilmiş, cumhuriyet koruyucularını yitirmiş değildir. Hiç kuşkusuz. Kurtuluş Savaşı’nı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsünün unutulmaması, kazanrmlann korunabihnesinin bir ön koşulu olmayı sürdürüyor. Korumak ve geliştirmek ancak unutmamakla olanaklıdır.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir yanıt yazın