Ara
Generic filters

Stefan Zweig – Dünün Dünyası – Bir Avrupalının Anıları

Stefan Zweig, Bir Avrupalının Anıları olarak kaleme aldığı Dünün Dünyası adlı bu kitabının önsözünde, Yazacaklarım, benim yaşadıklarım olmaktan çok, bütün bir kuşağın yaşadıklarıdır, diyor.19. yüzyıl Avrupasının görece güvenli, tekdüze ortamında yetişen kuşaklar, 20. yüzyılın hemen başlarında öyle olaylarla yüz yüze geldiler ki, başka zamanlarda belki dokuz-on kuşağın yaşayacağı olaylar ve kökten değişmeler bu kuşağın insanlarının yüreklerinde, benliklerinde onulmaz yaralar açtı. Dün ve bugün arasında bütün köprülerin yıkıldığı, bütün değerlerin altüst olduğu yıllarda, peş peşe iki dünya savaşına, Almanya’da Nasyonal Sosyalizmin doğup büyümesine, evinden ve ülkesinden kopmanın, ülkeden ülkeye göç etmenin, anayurdu saydığı Avrupa’nın mahvolmasını görmenin acılarına dayanamayarak 1942’de hayatına son veren bu duyarlı yazarın anıları, kişisel bir anlatım olmanın ötesinde yüzyılımızın ilk yarısının ruh dünyasının da bir elkitabı sayılmaktadır. 60 yıllık ömründe görmediği, tanık olmadığı, acısını çekmediği hiçbir felaket kalmadığını söyleyen Stefan Zweig, Anlattıklarımızla bir gerçek kırıntısını bile bizden sonraki kuşağa ulaştırabilirsek yine de boşuna yaşamış sayılmayız, diyor.
ZWEIG, Stephan (1881 – 1942) Avusturyalı romancı, oyun yazarı ve şairdir. Viyana’da doğdu. Felsefe öğrenimi gördü. Nazilerin yönetime gelmesi üzerine, ülkesini terk etti. Birçok ülkeyi gezdi. Eserlerinde, psikolojik çözümlemelere önem verdi. Kişilerin ruhsal durumlarını ele aldı. Dünya edebiyatının birçok ünlüsü hakkında incelemeler hazırladı. Başlıca eserleri: Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy; Meçhul Kadının Mektupları, Tehlikeli Merhamet, Korku, Satranç Oyuncusu, Freud ve Öğretisi, Yürek Çöküntüsü, Herkesin Dostu Anton, Yarının Tarihi, Karışık Duygular, Değişim Rüzgârı, Yakıcı Sır, Magellan, Dünün Dünyası, Üç Büyük Usta: Balzac, Dickens, Dostoyevski; Lyon’da Düğün, Yıldızın Parladığı Anlar, Amok Koşucusu, Balzac Bir Yaşam Öyküsü, Ruh Yoluyla Tedavi, Buluşmalar
UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.
Gönderiyi Bildir

Bir yorum

Bir cevap yazın