Ara
Generic filters

Maurice Dobb – 1917’den Bu Yana Sovyet Ekonomisinin Gelişimi

Bu çalışma, 20 yıl önce yazdığım «Devrimden Bu Yana Rus Ekonomik Kalkınması» adlı çalışmalarımın bir devamı sayılabilir. Mr. H. C. Stevens’in yardımlarına çok şey borçlu olduğum bu eski çalışmalarımdan, materyal bakımından 4-9. fasıllar arasında yararlandığım gibi, savaş sırasında yayınladığım «Sovyet Plânlaması ve Savaş ve Barışta İşçi» adlı küçük kitapçıktan bazı pasajlara altıncı fasılda yer vermiş bulunmaktayım. Fakat, Devrimin ilk döneminin tarihi hikâyesi tamamen yeniden gözden geçirilmiş ve yeniden yazılmış olduğu gibi, kitabın kapsadığı süre yirmi yıl uzatılmış ve kitap bütünü ile değiştirilmiştir.

Bu kitabın çeşitli bölümleri, kapsadığı konular bakımından değişik tipteki okuyucuların değişik açılardan ilgilerini çekici niteliktedirler. Örneğin, birinci, üçüncü ve on dördüncü fasıllar ihtimaldir ki, daha çok iktisatçıların, on beşinci fasıl ise ekonomik coğrafyacıların ilgisini çekecek niteliktedirler. Bir ekonomi tarihçisi kitabın ikinci ve on ikinci fasılları arasındaki konuları ilgi çekici bulacaktır. Sekiz ile onuncu fasıllar arasındaki konular ise mukayeseli ekonomi politik öğrencilerinin ilgisini çekecektir. Çağımız dünyası ile ilgili problemlerin Sovyet ekonomik kalkınmasındaki çözüm yollarına dair kitabın giriş faslında bazı şeyler söylemek cüretini gösterdim. Bu kitabın eksiksiz bir araştırma niteliğine sahip olabilmesi için gerekli olan ayrıntıların, kitapla değişik açılardan ilgilenen okuyucuları rahatsız etmeyeceğini umarım.”

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.
Gönderiyi Bildir

2 yorum

Bir cevap yazın