Ara
Generic filters

Mustafa Tarakçı – Kıbrıs Barış Harekatı

… Güneyde, askeri bir tatbikat izleyen Atatürk’e subaylar çeşitli görüş ve düşünceler ortaya koyarlar. Atatürk hepsini sabırla dinler. Sonra, elini haritaya uzatır, Kıbrıs’ı işaret ederek, “Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece bu bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz; bu ada bizim için çok önemlidir.” der.

… Eski bir EOKA’cı olan Nikos Sampson, 15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta “Elen Cumhuriyeti”ni ilan eder.

… Denizden çıkan Türk çıkarma birlikleri, Beşparmak Dağları’ndaki koruganlardan birdenbire açılan ateşin içine düşerler. Bu atışlardan taburlarda yaralanan askerler olur. Komutanlar, olağanüstü çabalarla askerlerini sevk ve idare ederler. İlk panik atlatıldıktan sonra mevziler kazılır, içine girilir. Bölge top, havan, ağır silah sesleriyle cehenneme dönmüştür. 50’nci Piyade Alayı ile Komando Tugayı bu gece birleşmeye muvaffak olur.

… Ellerindeki tanklarla birlikte Gönyeli ve Boğaz istikametinde taarruza kalkan Yunanlara, adanın çeşitli bölgelerindeki Rum Milli Muhafız Teşkilatı da katılır. Karşı güçler Boğaz- Gönyeli-Lefkoşa üçgenini tutan Türk ve TMT kuvvetlerine saldırırlar. Ancak, bu onların sonu olacaktır…

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

One thought on “Mustafa Tarakçı – Kıbrıs Barış Harekatı

Bir cevap yazın