Ara
Generic filters

Rüştü Paşa – Ah O Yemen’dir (Yemen Hatıratı)

Elinizdeki kitap, Rüştü Paşanın 1327 (1911) yılında İstanbul Mat-baa-i Osmaniyede basılmış olan Yemen Hatırası adlı kitabının sadeleştirilerek Osmanlıcadan günümüz Türkçesine çevrilmiş biçimidir.
Rüştü Paşa, Ahmet İzzet Paşa gibi devlet adamlarımızın da bulunduğu, 1905’te isyan eden ve San’a da binlerce askerimizin kuşatılarak açlıktan ölümüne neden olan İmam Yahya isyanından sonra burada bulunmuş, 1908-1909 tedip hareketlerini yürütmüş olan orduda görev almış bir subayımızdır.
Eser, o günkü koşullarda bu uzak topraklara sevk edilen Anadolu evladının bakımsızlıktan, düzensizlikten, sıcaktan yeteneksiz idarecilerden dolayı ve ne çileler çektiğini,binlerce vatan evladının bu uzak diyarlarda nasıl şehit olduğunu yahut sağlığını bu topraklarda bırakıp sakat ve hasta olarak döndüğünü anlatan bir destan gibidir.
Kitap, 1900lü yılların başında Yemenin idarî,askerî sosyal ve ekonomik koşullarını ortaya koyduğu gibi, o tarihe kadar içerdiği tarihî bilgilerle de Yemen tarihi üzerine bir kaynak olma niteliği kazanmıştır.
Bugün 527.970 km kare toprağı, 19.000.000.nüfusu bulunan Yemen, Arabistan yarımadasını güneybatı kesiminde,I. Dünya Savaşı ile emperyalist güçlere terk ettiğimiz bir vatan parçasıdır ve yanlış politikaların kurbanı olan ve bu topraklarda kalmış bulunan şehitlerimiz için söylenen acıklı türkülerle anılır.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir cevap yazın