Ara
Generic filters

Talat Tekin – Hunların Dili

Çin kaynaklarında Hsiung-nu Batı kaynaklaarında da Hun olarak anılan halkın, daha doğrusu halkların kimliği ve hangi dili konuştukları düonya tarihçilerini ve dilcilerini en çok uğraştıran konulardan biridir. Çin kaynakları, Göktürler’in (552-745) Çin ‘in kuzeyinde imparatorluk kuran Hsiung-nu’ların en güçlü kabilelerinde biri olduğunu kaydederler. Bu bilgiden hareket edilerek Hsiung-nu’ların ya da Hunlar’ın Türkler’in ataları olduğu ve arkaik bir Türk dili konuştukları teorisi ortaya atılmış, Çin kaynakları ile Bizans kaynaklarında Doğu Hunları ile Batı Hunları’na ait yüzlerce Hsiung-nu (= Hun) sözcüğü Türkçe olarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Bu kitapçık, Çin kaynaklarında anlamları belli Hunca sözcüklerle, Çin’in kuzeyinde bir devlet kuran Hun soyundan T’o-palara ait bazı unvanların ve 5 hecelik iki dizeden oluşan Hunca beytin Türkçe olarak açıklanabileceğini göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir cevap yazın