Ara
Generic filters
Mustafa Yıldırım – Ulus Dağına Düşen Ateş

Mustafa Yıldırım – Ulus Dağına Düşen Ateş

Mustafa Yıldırım – Ulus Dağına Düşen Ateş

Köylüler, kaymakamlar, avukatlar, demirciler, çerçiler, öğretmenler, çocuklar, genç kızlar, yaşlılar, dağlarda ve ovalarda ihanete aldırmadan, bağımsızlık için omuz omuza savaştılar.
Onlardan biriydi ve on sekiz yaşındaydı ‘Asker’ Makbule. Ulus, Alaçam, Seydan dağlarında, karlarda ve fırtınalarda, içinde büyüyen isyan ateşiyle savaştı…
Onun karasevdası olmasaydı bağımsızlık ve özgürlük de o kadar değerli olamazdı.

Kara günler yeniden gelip çattı.
Korkuya yer yok!
Yılgınlık hiç gerekmez!
Nihayetinde Ulus Dağı’na çıkılacak!
Ve yine bir ateş yakılacak!
Yüreklerinde özgürlük ve bağımsızlık ateşi sönmeyenler, yeni saldırıya karşı direneceklerdir.
Günümüz direnişinin tarihsel kaynağıdır Mustafa Kemal’in gerillalarının Balıkesir, Manisa, Kütahya üçgeninin ortasında yükselen Ulus Dağı çevresindeki savaşımları.
(Arka Kapak’tan)

Yankılar

“Mustafa Yıldırım bu romanı oturup sırça köşkünde yazmamış. Bir elinde viskisi barlarda tartışarak kurmamış! İlgili mekanlarda üç yıl gezinmiş. Böyle bir romanın ortaya çıkması için öncelikle ulusal kurtuluşçu bir yüreğe gereksinim var. Kalpaksız Kuvayı Milliyecilerden Mustafa Yıldırım bu yüreğiyle sabır dolu titiz araştırmasını kaynaştırarak zoru başarmış”
-Mehmet Saydur, Cumhuriyet Kitap, 8.8.2002-

“O sıralarda okumanın gururunu yaşadım. Başta Harp Okulları olmak üzere tüm askeri okullarda Mustafa Yıldırım”ın 58 Gün ve Ulus Dağına Düşen Ateş kitapları okutulmalıdır.. En Büyük Harbiyeli Mustafa Kemal”in 1283 apolet numarası ile Harbiye”ye katılışının yıldönümünde 58 Gün oyunun sahneleneceğine inanıyorum. Ardından Ulus Dağına Düşen Ateş’in de tabi.”
-Yavuz Selim Demirağ, Yeni çağ, 27.3.2006-

“Ulus Dağı’na Düşen Ateş’in ilk dikkati çeken yanı, romana katılmış yoğun emek… Kurtuluş Savaşı yıllarının yöre kasabalarını, o günün toplumsal, ekonomik yapısı doğrultusunda yeniden kurup biçimlendirmede, bunları aktarmada büyük ustalık gösteriyor. (..) Karşıma çıkan ilk milletvekiline soracağım ‘Okudunuz mu Mustafa Yıldırım’ın Ulus Dağına Düşen Ateş’ini?’ Adım gibi biliyorum, ‘Okumadık,’ diyecekler.”
-M. Sadık Aslankara, Cumhuriyet Kitap, 20.11.2003-

“Ulus dağına düşen ateştir Asker Makbule . Kocayayla’nın oralarda, ardıç ağaçlarına sorsanız, Harlak deresinin çağıldayan sularının sesine kulak verseniz, masallardaki gibi dile gelip anlatacaklardır onu. ”Asker Makbule” diyeceklerdir, ”Daha on dokuzunda ulusal kurtuluş için bu dağlarda tüfek attı, sonra sığırcık kuşu oldu, uçup gitti…” At üstünde hüzün, Halil Efe ile gelecektir. Sisler arasından, açlıktan ve yorgunluktan sanki upuzun olmuş akıncılarla… Onları gören Kiçir köyünün yaşlısı Eşref Ağa ‘nın yüzü ağaracaktır: ”Kaderini birbirine bağlamış insanlar; aynı toprağın üstünde yaşadıkça, aralarına kini garezi sokmadıkça, kardeş olup kaynaşırlar! Gün gelir, birbirlerinden ayırt edilemez olurlar!” Günlerdir, aylardır dağlarda dolaşmaktan saçı sakalına karışmış bir kalpaklı belirecektir ardından. Akıncılar Kumandanı, Demirci Havalisi Kaymakamı İbrahim Ethem Bey hepimizi, ama hepimizi şöyle bir süzüp sesini yükseltecektir: ”Hayının ırkı olmaz, hırsı olur! Milletin istediğiyse, çocuklarını bu topraklarda huzur içinde yaşatmaktır.”
-Işık Kansu, Cumhuriyet, 15.12.2005-

“Ne zaman çok iyi bir araştırma okusam hep düşünürüm, ”Keşke Uğur Mumcu da bunu okusaydı” diye. İşte Sivil örümcek kitabı da bunların en önde gelenlerinden. Bu kitabı okumadan çağımızın ve küreselleşmenin önemli kurumlarından biri olan sivil toplum kuruluşlarının (STK) gerçek yüzünü anlaman mümkün değil. Mustafa Yıldırım da Uğur Mumcu gibi üstün yetenekli bir araştırmacı olduğu kadar, çok da iyi bir yazar. ”Ulus Dağı’na Düşen Ateş” Mustafa Yıldırım’ın mutlaka okunması gereken belgesel romanı… çok çekici bir roman üslubuyla anlatılan gerçek öykü, ”Bağımsızlık ve özgürlük bayrağını elden düşürmeyecek olanlara ve karanlığı yakacak olanlara” ithaf edilmiş. Şimdi anladın mı Sevgili, neden ”Keşke Uğur bunu okusaydı” dediğimi? Sen mutlaka oku. Ben bu bayramda Mustafa Yıldırım’ın henüz okumadığım ”58 Gün” ünü bitireceğim..”
-Ali Sirmen, Cumhuriyet, 8 Ocak 2006-

“Mustafa Yıldırım’ın ”Sivil örümceğin Ağında”, ”58. Gün”, ”Ulus Dağına Düşen Ateş” adlı kitaplarının yeni baskılarından da söz etmek istiyorum. Yüzlerce sayfalık, ama ayrıntılı, inandırıcı bir destansı anlatım…”
-Oktay Akbal, Cumhuriyet, 10.9.2006-

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.
Gönderiyi Bildir

Bir cevap yazın