Ara
Generic filters

Alezandre Matheron – Spinoıza’da Birey ve Topluluk

Günümüzün en büyük Spinoza yorumcularından biri olan Alexandre Matheron conatus teorisini merkeze alır ve politikayı bir güç ontolojisi olarak düşünmenin önünü açar. Bu kitabında da Spinoza’nın Ethica’sı ile politik yapıtlarını bireylik ve ortaklık birey ve topluluk kavramları yoluyla sistematik bir biçimde iç içe geçiriyor tekil bireyler gibi politik toplumu da bir beden doğrudan cismani bir varlık olarak ele alıyor. Nasıl ki Spinoza’da her birey kuvvetlerin iletişiminin bir sonucu hareket ve durağanlığın belirli bir oranı ise ona göre politik toplum da duyguların ve onların iletişimlerinin bir sonucudur. Başka bir deyişle ister tekil birey ister politik toplum olsun beden daima bir karşılaşma etkileşim ve ortaklık pratiğidir.

Matheron’un bu Spinoza okuması burjuva egemenlik teorisinin önvarsaydığı birey ile topluluk özgürlük ile ortaklık arasındaki sözde aşılamaz boşluğu bir duygular fiziğiyle doldurur ve böylece bizi politik batıl inançlarımızın belki de en kötüsünden kurtulmaya çağırır: Ortaklık yalnızca zorunluluk değil aynı zamanda özgürlüktür. Daha önemlisi ortaklık ne kadar sınırsızsa bireysel özgürlük o kadar eksiksiz ve yetkindir.

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir yanıt yazın