Ara
Generic filters

Betty Friedan – Kadınlığın Gizemi

Bir dönüm noktası; çığır açan; bir klasik. Bu sıfatlar bile Kadınlığın Gizemi’nin öncü vizyonu ve hiç bitmeyen etkisini tasvir etmekte yetersiz kalıyor. 1963’te yayınlanan kitap “adı olmayan problem”in mükemmel bir tanımını yapmıştır: Sinsi inançların ve kurumların kadınların kendi entelektüel kapasitelerine olan güvenlerini zayıflatması ve onları eve hapsetmesi. Ortalama bir kadının çok erken yaşlarda evlendiği ve kadın öğrencilerin %60’ının evlenmek için üniversite eğitimini bıraktığı bir zamanda Betty Friedan bir neslin hüsranını ve engel olunan ihtiraslarını saptamış ve kadınlara yaşamlarını nasıl geri kazanacaklarını göstermiştir.

Yarı sosyal-rapor, yarı manifesto olan Kadınlığın Gizemiolağanüstü anekdotlarla ve röportajlarla olduğu kadar hâlâ ilham veren bir anlayışla doludur. Bu 50. Yıl edisyonunda çok-satan yazar Anna Quindlen tarafından yazılmış bir sonsöz ve Gail Collins tarafından yazılmış yeni bir giriş kısmı bulunmaktadır.

“Kadınlığın Gizemi sohbetlerini olduğu kadar kadınların kendilerine bakışlarını da sonsuza kadar değiştirdi. Eğer okumadıysanız şimdi okuyun ve zamanında annelerimizin ninelerimizin neler hissetiğini düşünün. Kadınların yaşamlarının akışını geri dönülemez şekilde değiştiren bu dönüm noktası eseri kutlamak için müthiş bir an.”
– Arianna Huffington, O Magazine

“Kadınlığın Gizemi”ni yeniden okuyunca insan için, insan ruhu için ve insan potansiyeli için bir sevgi saçtığı anlaşılıyor. Friedan, annelerin -hatta tüm insanların- “her şeye sahip olmaya çalışırken” karşılaşacakları kaçınılmaz zorluklardan korkmamalarını ve hayatın çalışma alanına “katılmalarını” ve işi ve aileyi bir arada götürmelerini istiyor. Zorlukların üstesinden gelmeleri, sorunlara çözüm bulmaları, önceki günden kalanları sofraya koymaları hususunda onları kışkırtıyor. Betty Friedan Kadınlığın Gizemi’ni 50 yıl önce yazdı ama günümüzde de bilgeliği paylaşılmayı hâlâ hak ediyor.”
– Nanette Fondas, The Atlantic

“Her on yılda bir en az bir kere eski tartışmaların kaynağı olan yeni anlayışlarla tekrar dirilen, aynı zamanda neden bir klasik olduğunu hatırlatan edebî feminizmin Tupac Shakur’u.”
– Andi Zeisler, Salon

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir yanıt yazın