Ara
Generic filters

Mustafa Demirci – Siyah Öfke – Ortaçağ İslam Dünyasında Zenci Kölelerin İsyanı 869-883

[featured_image]
indir
File
7WmjwHce3Wb5dw

Dosya sayısı birden fazla olduğunda sayfanın altında mevcut dosyalar listesinden indirin.
  • Version
  • Download 160
  • Dosya Sayısı: 1
  • Oluşturma: 2022/09/03
  • Güncelleme: 2023/05/17

Ortalama tarih bilgisine sahip pek çok insan, Roma İmparatorluğu''na karşı Spartaküs önderliğinde M.Ö. 74-41 yıllarında baikaldıran Romalı kölelerin isyanından haberdardır. Ama pek çok tarihçi, Aşağı Mezopotamya''nın bataklıklarıo içinde çalıştırılan zenci kölelerin M.S.869-883 yılları arasında Abbasilere karşı isyanın ismini bile duymamıştır. Basralı büyük toprak sahipleri tarafından bataklığın ortasındaki güherçile ocaklarındai şekerkamışı ve pirinç tarlalarından çalıştırılmak için Doğu Afrika''dan (Zengibar, Mozambik, Mogadiu, Nubya ve Madagaskar) getirilen zenci köleler,5000-10000 kişilik gruplar halinde çok ağır şartlar altında çalıştırılıyorlardı. Hz. Ali soyundan olduğunu iddia eden Ali b. Muhammed adında bir kişi bu kölelere özgürlük ve efendilerinin topraklarını vaat ederek onların 869 yılında Basra yakınlarındaki bataklık bölgede isyan etmelerini sağlamıştır. İsyana katılan toplam köle sayısı 300 bin civarındaydı. İsyancılari büyük bir zenginlik içinde yaşayan Basra, Übülle, Siraf, Ehfaz ve Abbadan gibi şehirleri tahrip edip binlerce kişiyi kılıçtan geçirdiler. Fırat ve Dicle''den açılan balta adlı başkentlerinden gönderdikleri ordularla Abbasi ordularını pek çok defa bozguna uğrattılar. Hatta başkent Bağdat yakınlarına kadar ilerlediler. Basra, Übülle, Ehvaz''ı 15 yılo boyunca ellerinde tuttular, buralardan vergi toplayıp bu bölgelere idareciler atadılar.

Zorlu bir mücadeleden sonra isyanın merkezi "Mustara ele geçirilerek komutanlar esir edilmiş ve Zenci lideri Ali b. Muhammed de öldürülmüştü. İsyanın bilançosu gerçekten de çok ağırdı. Ölen insan sayısını bazı tarihçiler 500 bin ile 2,5 milyon olarak tahmin etmektedirler. İsyanın mali ve askeri ağırlığı Abbasileri parçalamış, güneydeki ticaret ve tarım zengini şehirler bir adaha eski ihtişamını kazanamamıştır. Bu şiddet ortamı Karmatiler ve İsmailleri tetiklemiştir.

Mevcut Dosyalar:

File
7WmjwHce3Wb5dw

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir yanıt yazın