Ara
Generic filters

Şefik Aker – Çanakkale Arıburnu Savaşları ve 27. Alay

[featured_image]
indir
File
Şefik Aker - Çanakkale Arıburnu Savaşları ve 27. Alay
Şefik Aker - Çanakkale Arıburnu Savaşları ve 27. Alay

Dosya sayısı birden fazla olduğunda sayfanın altında mevcut dosyalar listesinden indirin.
  • Version
  • Download 63
  • Dosya Sayısı: 2
  • Oluşturma: 2022/02/24
  • Güncelleme: 2022/02/24

Çanakkale kara savaşları 25 Nisan 1915'te başlamıştır. Düşmanı ilk karşılayan 27. Alay'ın komutanı Şefik Aker'dir. Ardından ona yetişmeye çalışan 57. Alay'ın komutanı Mustafa Kemal'dir.
Topu, tüfeği, mermisi kalmayan, arkadan takviye alması imkansız, süngüsüyle düşman üzerine çullanmaktan başka hiçbir şansı kalmayan kahraman Şefik Aker ve Mustafa Kemal'in birliklerini, yumruklarıyla, Avustralya ve Yeni Zelandalı 15 bin askerin üstüne sürüklemeleri, dünya savaş tarihinde eşine bir daha rastlanmayacak, olağanüstü, masalsıdır.
Daha ilk gün düşmana yumrukları ve süngüleriyle çullanan 27. Alay'ın komutanı Şefik Aker ve ardından 57. Alay'ı komutasına alarak yetişen 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal'in savaş tarihindeki tartışmaları sürmektedir. Şefik Aker'in iddiası, 'Acil ve ani kararla düşmanın önü kesilmeseydi, savaş başlamadan Çanakkale düşecekti', der. Birçok komutan hatıralarında, bu ilk dört gün içinde 27. ve 57. Alay'ın ani kararını desteklemektedir.

Mevcut Dosyalar:

File
Şefik Aker - Çanakkale Arıburnu Savaşları ve 27. Alay
Şefik Aker - Çanakkale Arıburnu Savaşları ve 27. Alay

UYARI! Bu sayfada yer alan e-kitaplar tanıtım amaçlıdır. Yasal olarak indirmiş olduğunuz dosyanın 24 saat içersinde silinmesi gerekmektedir; silinmemesi durumunda tüm sorumluluk size aittir.

Share

Bir yanıt yazın